POL9 Racing | Filip Walczak

Little Cup

Little Cup – day 3&4

Zobaczcie film pełen akcji z Little Cup. W trzecim epizodzie: wywrotka „Team Rafale” nakręcona z drona i gwiazdy światowego żeglarstwa: Franck Cammas, Steve Clark i Billy Besson!

44_RDR_2746

Sentient Blue wygrywa 6. wyścig!

Thomas Paasch i Filip Walczak wygrali szósty wyścig podczas Little America’s Cup. To zwycięstwo daje Sentient Blue szansę na awans na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

12036656_986397934756338_5973595381502272077_n

Największym zaskoczeniem regat jest bez wątpienia awans do finału Little Cup zespołu Axon Racing – jednego z dwóch katamaranów, które nie są wyposażone w hydro-skrzydła. Szwajcarzy będą musieli stawić czoła francuskiemu zespołowi Groupama, którego skipper Franck Cammas – jest jednym z najbardziej utytułowanych żeglarzy na Świecie. [Info o Franck Cammas].

Wczoraj zakończyły się półfinały. Do ścisłego finału, rozgrywanego w formule jeden na jeden wchodzą dwie najlepsze załogi według klasyfikacji generalnej. Po południu rozgrywany będzie „Mały Finał” między pozostałymi załogami, które będą walczyć o trzecie miejsce. Organizatorzy mając na względzie widowiskowość wyścigu, dopuścili do „Małego Finału” dwie pierwsze załogi, nie będą one jednak klasyfikowane podczas tych biegów.

C-CLASS-Groupama-Yvan-Zedda11
Komentarz Filipa:

„To zwycięstwo zdecydowanie umocniło nas jako zespół. Biorąc pod uwagę, że przez dwa kolejne dni prognozowane są bardzo słabe wiatry mamy bardzo duże szanse na awans. Latające katamarany: Norgador Team, Team Gstaad i Rafale mają ogromne problemy i nie są w stanie rozwinąć pełnej prędkości.

Little America’s Cup jest imprezą lansującą najnowsze rozwiązania technologiczne, szczególnie związane z technologią hydro-skrzydeł. Większość zespołów biorących udział w regatach startuje na latających katamaranach, które do stabilnego i efektywnego lotu potrzebują przynajmniej 8 węzłów podstawy wiatru. Poniżej tej granicy żegluga odbywa się w trybie wypornościowym, a głęboko zanurzone hydro-skrzydła generują ogromne opory hydrodynamiczne.

12042842_986672881395510_2877611728771311237_n

Jako że każdy zespół może zgłosić do wyścigu jedynie jeden komplet mieczy podjęliśmy ryzyko i postawiliśmy na asymetryczne tradycyjne płetwy, bez możliwości unoszenia się nad wodą. Patrząc z perspektywy czasu cieszę się, że inżynierowie nie ulegli chwili podniecenia jak inne zespoły i podjęli słuszną decyzję rezygnując z szybkiego latania, kosztem ostrości żeglugi. Matematyka wygrała!”

Dziękuję: Slam Polska | Garmin Polska | Via Cargo

 

Little America’s Cup – Day 1&2

Przez pierwsze dwa dni LITTLE CUP wyścigi kwalifikacyjne odbywały się w warunkach zmiennego wiatru, porywistego wczoraj i całkowitej ciszy dzisiaj.

Dwa wyścigi rozegrane zostały w poniedziałek przy wietrze osiągającym momentami prędkość ponad 25 węzłów. Po czasowym zawieszeniu wyścigu komisja ostatecznie zdecydowała nie wysyłać zawodników na trasę. Była to decyzja, podjęta ze względu na zespoły, których katamarany po pierwszych biegach były w różnym stopniu uszkodzone.

Steve Clarc – legenda C Class i Mike Costello z zespołu Cogito 2015 szczególnie doznał uszkodzeń w pierwszym dniu zawodów. Po znakomitym starcie Amerykanie wywrócili się podczas 2 rundy, poważnie łamiąc żaglo-skrzydło.

Pechowo uszkodzenia skrzydła nie ominęły również międzynarodowego zespołu Sentient Blue. Thomas Paasch i Filip Walczak zaraz po starcie pierwszego wyścigu na skutek zbyt dużego obciążenia konstrukcji złamali przednią krawędź skrzydła i byli zmuszeni wycofać się z poniedziałkowych wyścigów.

Wszyscy patrzyli w zdumieniu jak Groupama Sailing Team dał pokaz szybkiego lotu, osiągając prędkości ponad 30 węzłów. Perfekcyjne przygotowanie zagwarantowało Francuzom pierwsze miejsce i pozwoliło uniknąć usterek bez potrzeby zbyt wczesnego podejmowania niepotrzebnego ryzyka.

Szwajcarski zespół Axon Racing, któremu udało się utrzymać drugą lokatę mimo złamanego miecza może być bardzo zadowolony z siebie. Benoît Marie i Benoît Morelle doskonale znają Jezioro Genewskie i są poważnym zagrożeniem dla lidera regat, aspirując na challengera Little America’s Cup.
Wtorek był zupełnie inny. Po bardzo wietrznych warunkach poprzedniego dnia cierpliwość zespołów została wystawiona na próbę. Kręcący, słaby wiatr opóźnił start a pierwsze wyścigi floty rozpoczęły się dopiero około godziny 16:30.

Franck Cammas i Louis Viat utrzymali pozycję lidera na wodzie oraz w rankingu generalnym. Axon Racing Team potwierdził swoje wyniki z pierwszego dnia po pięknej walce Norgador i Sentient Blue kończąc dwa wyścigi na 3. i 4. pozycji.

Rozpoczyna się LITTLE CUP

Mały Świat Little Cup. Konkurs odbywa się co dwa lata, gromadzi tłum entuzjastów inżynierii – w szczególności morskiej. Nie bez powodu zyskał przydomek Mały Puchar Ameryki.  Ze względu na jego skalę i liczbę innowacji technologicznych, które zostają następnie adaptowane przez większe i bogatsze teamy Pucharu Ameryki, stał się poligonem doświadczalnym dla profesjonalistów.

Celem regat jest weryfikacja najśmielszych wyborów technologicznych i konstrukcyjnych, przed jakimi stoją słynne katamarany klasy C: 7,62 m długości, 4,26 m szerokości, dwa pływaki i sztywne skrzydło 27,8 m2 jako pędnik.

 

LITTLE-CUP

LATAJĄCE KATAMARANY W GENEWIE

Od soboty południowo-zachodni brzeg jeziora Genewskiego będzie polem bitwy dla 9 międzynarodowych zespołów latających katamaranów i sceną dla widowiskowych wyścigów, które wyłonią zwycięzcę 27 edycji regat Little America’s Cup. To kolejne ważne wydarzenie żeglarskie na Świecie w którym Polacy mają swój udział.

Podczas konferencji prasowej w Société Nautique de Genève organizatorzy potwierdzili udział 3 Szwajcarskich zespołów, 2 Francuskich, 2 Kanadyjskich i 1 Amerykańskiego. Skipper Thomas Paash i trymer Filip Walczak będą reprezentować zespół niemiecki.

„C Class to poligon doświadczalny regat America’s Cup” – mówi Filip Walczak – polski żeglarz, trymer w międzynarodowym zespole Sentient Blue. „Katamarany napędzane przez potężne żaglo-skrzydła latają nad wodą rozwijając prędkości dochodzące do 33 węzłów. Zasady klasy ograniczają jedynie maksymalną długość kadłubów, szerokość i powierzchnię skrzydła dając ogromne pole do popisu konstruktorom. Little Cup to święto żeglarstwa i inżynierii.”

Obrońcą pucharu z 2013 roku jest Franck Cammas reprezentujący francuski team Groupama Cammas – jeden z najbardziej utytułowanych żeglarzy na świecie, aktywnie promujący markę profesjonalnej odzieży żeglarskiej SLAM.

Lista zespołów:

GROUPAMA SAILING TEAM (FRA) – FRANCK CAMMAS / LOUIS VIAT

SENTIENT BLUE (GER) – THOMAS PAASCH / FILIP WALCZAK
SOCIÉTÉ NAUTIQUE DE ST TROPEZ (FRA) – EQUIPAGE EN COURS DE SÉLECTION
COGITO 2015 (USA) – STEVE CLARK / MICHAEL COSTELLO
AXONPROJECT.CH (SUI) – BENOÎT MORELLE / BENOÎT MARIE
NORGADOR (SUI) – JEAN-PIERRE DE SIEBENTHAL / ARNAUD PSAROFAGHIS
GSTAAD YACHT CLUB (SUI) – BILLY BESSON / MATTHIEU VANDAME
TEAM PATERSON COMPOSITES (CAN) – BILLY GOODERHAM / CHRISTIAN PAVEY
RAFALE – ETS (CAN) – MARC FARMER / TREVOR TEJ PAREKH
COGITO 2015 (USA) – STEVE CLARK / MICHAEL COSTELLO

Od 12 do 20 września wioska żeglarska ulokowana w Port-Noir w Genewie zaprasza do aktywnego kibicowania zespołom. Poza bogatym programem uzupełniającym, jest to najlepsze miejsce do śledzenia wyścigów z brzegu, oraz unikalna okazja do wejście na zaplecze techniczne, gdzie zespoły brzegowe serwisują katamarany każdego dnia.

Osoby planujące wizytę w Genewie podczas Little Cup proszone są o kontakt w celu wcześniejszego przygotowania wejściówek VIP – Filip Walczak: +48605554596

_____________________________

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

FILM PROMO

 

VIRB Picture

W DRODZE

Rzadko ostatnio się odzywałem. Jak wiecie dostałem się do międzynarodowego zespołu żeglarskiego Sentient Blue z którym jadę reprezentować Niemcy na zbliżających się Mistrzostwach Świata klasy C – Little America’s Cup.

Pracy mieliśmy w ostatnim czasie dużo. Berlin, Sopot, Szczecin, Rybnik, krążyłem po Polsce, byłem na chwilę w domu, ciągle jestem w trasie. Od jutra zaczynamy treningi w Szwajcarii. Trzymajcie za nas kciuki!

SLAM Polska | Garmin Polska

_____________________________

ZOBACZ RÓWNIEŻ FILM PROMO

FILM – Little Cup Promo

Jak śledzicie newsy w tej bardziej ekstremalnej części żeglarstwa musicie koniecznie obejrzeć promo regat Little Cup!