POL9 Racing | Filip Walczak

Little America’s Cup – Day 1&2

Przez pierwsze dwa dni LITTLE CUP wyścigi kwalifikacyjne odbywały się w warunkach zmiennego wiatru, porywistego wczoraj i całkowitej ciszy dzisiaj.

Dwa wyścigi rozegrane zostały w poniedziałek przy wietrze osiągającym momentami prędkość ponad 25 węzłów. Po czasowym zawieszeniu wyścigu komisja ostatecznie zdecydowała nie wysyłać zawodników na trasę. Była to decyzja, podjęta ze względu na zespoły, których katamarany po pierwszych biegach były w różnym stopniu uszkodzone.

Steve Clarc – legenda C Class i Mike Costello z zespołu Cogito 2015 szczególnie doznał uszkodzeń w pierwszym dniu zawodów. Po znakomitym starcie Amerykanie wywrócili się podczas 2 rundy, poważnie łamiąc żaglo-skrzydło.

Pechowo uszkodzenia skrzydła nie ominęły również międzynarodowego zespołu Sentient Blue. Thomas Paasch i Filip Walczak zaraz po starcie pierwszego wyścigu na skutek zbyt dużego obciążenia konstrukcji złamali przednią krawędź skrzydła i byli zmuszeni wycofać się z poniedziałkowych wyścigów.

Wszyscy patrzyli w zdumieniu jak Groupama Sailing Team dał pokaz szybkiego lotu, osiągając prędkości ponad 30 węzłów. Perfekcyjne przygotowanie zagwarantowało Francuzom pierwsze miejsce i pozwoliło uniknąć usterek bez potrzeby zbyt wczesnego podejmowania niepotrzebnego ryzyka.

Szwajcarski zespół Axon Racing, któremu udało się utrzymać drugą lokatę mimo złamanego miecza może być bardzo zadowolony z siebie. Benoît Marie i Benoît Morelle doskonale znają Jezioro Genewskie i są poważnym zagrożeniem dla lidera regat, aspirując na challengera Little America’s Cup.
Wtorek był zupełnie inny. Po bardzo wietrznych warunkach poprzedniego dnia cierpliwość zespołów została wystawiona na próbę. Kręcący, słaby wiatr opóźnił start a pierwsze wyścigi floty rozpoczęły się dopiero około godziny 16:30.

Franck Cammas i Louis Viat utrzymali pozycję lidera na wodzie oraz w rankingu generalnym. Axon Racing Team potwierdził swoje wyniki z pierwszego dnia po pięknej walce Norgador i Sentient Blue kończąc dwa wyścigi na 3. i 4. pozycji.

Leave a Reply

Your email address will not be published.